poniedziałek, 13 czerwca 2016 21:59

ZABYTKOMANIA - NIKISZOWIEC

Nasza szkoła po raz drugi przestąpiła do konkursu filmowego „Zabytkomania”, organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Celem konkursu jest rozwijanie pasji filmowej wśród młodych ludzi połączone z upowszechnianiem wiedzy o zabytkach i lokalnym dziedzictwie kulturowym.

W ramach konkursu uczniowie klasy IA zwiedzali zabytkowe, katowickie osiedle Nikiszowiec. Filmowali urokliwe brukowane uliczki i charakterystyczne, czerwono zdobione budynki. Nikiszowiec ma klimat przedwojennego miasteczka, w którym zatrzymał się czas. Architekci wiele uwagi poświęcili detalom domów, każdy z nich miał indywidualne zdobienia, wykusze i kolorystykę. Kamienica w rynku ozdobiona została różami. Charakterystyczne są przecinające ulice arkady, łączące leżące naprzeciw budynki. Film konkursowy  z Nikiszowca zostanie zamieszczony na stronie szkoły na początku lipca.

Ewa Paszek