Dzisiaj jest: 23 Styczeń 2018    |    Imieniny Maria, Ildefons, Rajmund
Home Patron szkoły
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 18 września 2013 20:11

HISTORIA UTWORU "CIEŃ WIELKIEJ GÓRY"

W 1975 roku Budka Suflera wydała kultową płytę "Cień wielkiej góry", z tytułowym przebojem, poświęconym pamięci dwóch lubelskich himalaistów: Zbigniewa Stepka i Andrzeja Grzązki.  "Cień wielkiej góry"do dziś uważany jest za jedną z najważniejszych piosenek w historii polskiego rocka. Niestety jej powstanie wiąże się tragicznym wypadkiem, do którego doszło dwa lata przed wydaniem albumu.

Fragment z oficjalnego sprawozdania Zygmunta Nasalskiego uczestnika pierwszej polskiej powojennej ekspedycji w Himalaje, zorganizowanej przez Koło Lubelskie Klubu Wysokogórskiego w 1973 roku.

"17 VIII. O 6.00 rano wychodzą pod lodospad Stepek, Grzązek, Rubinowska i Zawadzki. Pochmurno, lekki mróz około 5 stopni C. W lodospad wchodzą Stepek i Grzązek, Zawadzki zaś i Rubinowska zostają pod lodospadem jako obserwatorzy. Do godziny 17.00 Stepek i Grzązek wychodzą na lodowiec powyżej lodospadu poręczując trudniejsze odcinki drogi. O 17.45 zaczynają schodzić na dół. Kiedy znajdują się około 100 m od górnej krawędzi lodospadu, obrywa się o godz.19.45 bariera seraków* znajdująca się około 40 m nad nimi". Stepek i Grzązek nikną w lawinie".

Za śmierć lubelskich alpinistów, Zbigniewa Stepka i Andrzeja Grzązka, wkrótce po wydarzeniu obwiniano pozostałych członków ekipy - krytykowano przede wszystkim sposób organizowania akcji ratunkowej. Słuszne, czy nie, zarzuty położyły się cieniem na działalności lubelskiego klubu. "Cieniem wielkiej góry", jak można by powiedzieć, cytując tytuł albumu Budki Suflera.

Tytułowa góra to szczyt CB12, o wysokości 6248 metrów, położony w rejonie Lahulu w Himachal Pradesh. O tym niezdobytym jeszcze szczycie marzyli Stepek i Grzązka. Marzenia, trzeba przyznać, były śmiałe, jak i cała wyprawa. W końcu nieczęsto widzi się alpinistów z goglami spawalniczymi zamiast gogli lodowcowych, nieczęsto śmiałkowie mają do dyspozycji śruby lodowe i raki, wykonane nie przez profesjonalną firmę, a przez WSK Świdnik.
Z drugiej strony: Stepek (kierownik całej wyprawy) nie należał do straceńców: "Droga obrana przez Zbigniewa Stepka była logiczna i piękna, ale niebezpieczna - tuż nad obozem piętrzył się wielki, 400-metrowy lodospad zagradzający drogę do wyższych partii lodowca i na szczyt CB12. Niestabilne, lodowe seraki cały czas groziły śmiercionośnymi lawinami", pisali Paweł Krawczyk i Piotr Paprzycki w "Alma Mater" w 2007, cytując na początku artykułu słynny refren piosenki: "Sam możesz wybierać los, szczytów ślad, sam możesz wybierać los, zrozum to, wejdź na szczyt."

*Serak – element lodowca, wielotonowa bryła lodu tworząca się w wyniku pękania lodowca, spowodowanego przez ruch progu lodowcowego ponad wybrzuszeniami i progami podłoża.

 Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free php script hosting dedicated hosting reseller Valid XHTML and CSS.