Home Spotkania ze znanymi
niedziela, 13 kwietnia 2014 23:21

SPOTKANIE Z HIMALAISTĄ LESZKIEM CICHYM

W dniu 10 kwietnia 2014 r. w Gimnazjum nr 20 im Polskich Himalaistów w Zabrzu w cyklu „Spotkania ze znanymi” z uczniami szkoły spotkał się himalaista Leszek Cichym człowiekiem, który jako pierwszy wraz z Krzysztofem Wielickim zdobył Mount Everestu zimą. Była to wyprawa tym bardziej niezwykła, ze po raz pierwszy udało się zdobyć ośmiotysięcznik zimą. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania nagrania rozmowy nagranej w dniu 17 lutego 1980 pomiędzy zdobywcami znajdującymi się na szczycie Mount Everestu a kierownikiem wyprawy Andrzejem Zawadą (będącym patronem klasy 2b naszej szkoły). Pan Leszek Cichy opowiadał o trudach wyprawy, realiach życia w obozach podczas zdobywania szczytów. Ogromne wrażenie na uczniach zrobił między innymi film o sposobie przygotowania żółtego sera na śniadanie, który ze względu na stopień zamrożenia nie jest krojony, a rąbany czekanem.  Z powodu braku specjalistycznego sprzętu Krzysztof Wielicki korzystał na wyprawie i podczas ataku szczytowego z okularów spawalniczych, inni uczestnicy mieli m.in. gogle narciarskie.

Pan Leszek Cichy podkreślał także, że była wyjątkowa ekspedycja także dlatego, że  obowiązywała zasada: wszyscy za jednego, jeden za wszystkich. Tak naprawdę nie było ważne, kto zdobędzie szczyt, ważne, żeby w ogóle ktoś na nim stanął. Podkreślał, że ci, którzy nie weszli, cieszyli się tak samo jak zdobywcy. Zdaniem himalaisty na tej wyprawie zwyciężyła drużyna.
Tradycyjnie spotkanie oprócz wiedzy niosło za sobą przesłanie wychowawcze: warto stawiać sobie ambitne cel, dobierać zespół, z którym można je realizować, trzeba zawsze konsekwentnie dążyć do celu i nie poddawać się w przypadku wystąpienia trudności. Pan Leszek Cichy podkreślał także, że decydując się na wybór określonej drogi musimy mieć świadomość, że cenimy ją bardziej niż inne, z których rezygnujemy, dlatego warto zastanowić się nad dokonywanym wyborem.